Oprava strechy tento týždeň priniesla aj skladanie štítových krížov

žeriav

Počas uplynulých dní (02.08.-06.08.2010) sme opäť sústredili úsilie na obnovu strechy farského kostola a to v severnej časti -západne. Táto časť bola opäť statický narušená a nevyhovujúca. Už pri demontáži krytiny sme museli venovať dostatočnú pozornosť aj bezpečnosti chodcov a prechádzajúcich áut, keďže demontáž krytiny sa realizovala v tesnej blízkosti cesty. Tesárske práce tentokrát prebiehali bez nejakých väčších problémov až do chvíle vyrovnávania strechy s končiacim západným múrom, na ktorom bude mať nová strecha svoje ukončenie. Počas popoludnia v stredu sa nám podarilo bezpečne zložiť štítové kríže, ktoré musia prejsť nutnou opravou a povrchovou úpravou. Aj keď sa spomínané štítové kríže zo zeme zdajú nie veľké, opak je pravdou. A s veľkosťou samozrejme rastie aj váha, keďže kríže sú zhotovené v kovaním železa. Na zloženie sme potrebovali žeriav s výsuvným ramenom 40 m, aby sa každý jeden kríž mohol vytiahnuť z dreveného kola na štíte strechy.

Práce potom pokračovali osadením fólie a strešných lát. V utorok a štvrtok po večerom sme sa venovali murárskym prácam na oprave západnej štítovej steny kláštora, ktorú bolo potrebné ovakovať.  V piatok sme ešte dokončili vyrovnanie štítu na kaplnke, kde bol výškový rozdiel medzi jednou a druhou stranou štítu 36cm.  A tak technicky vyriešiť tieto ťažkosti si vyžiadali tesársku skúsenosť, odbornosť i zručnosť.

Sv. Peter z Alkantary - oroduj za nás.

viac na farnostokolicne.sk/category/galerie-obrazkov/obnova-strechy/5-tyzden