V Liptove vznikne múzeum na netradičnom mieste
Liptovský Mikuláš, 12.10.2011

Sakrálne kultúrne dedičstvo z obdobia gotiky a baroka sa stane témou netradičnej konferencie na Liptove, v kostole sv. Petra z Alkantary v Okoličnom pri Liptovskom Mikuláši. Konferencia sa bude konať v nedeľu 23.10.2011 od 14:00 hodiny a bude spojená s otvorením novozriadeného múzea Ladislava Mattyaszovského s expozíciou vzácnych sakrálnych predmetov a odpustnou sv. omšou celebrovanou Mons. Štefanom Sečkom, spišským diecéznym biskupom. Svoje príspevky na konferencii prednesú Doc. PhDr. Karol Kahoun, historik umenia o „Jedinečnosti gotiky v Okoličnom“, PhDr. Dušan Buran zo Slovenskej národnej galérie o „Gotickom oltári v Okoličnom“, akademický sochár Juraj Maták z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči o „Novoobjavenom gotickom portáli  do kostola sv. Petra z Alkantary“ a Mgr. Iveta Blažeková z Múzea Janka Kráľa na tému „Postavy Ladislava Mattyasovszkého“, po ktorom bude pomenované novootvorené múzeum v priestoroch tohto nádherného gotického kostola.
Projekt sa realizuje do konca decembra 2011 s finančnou podporou Programu cezhraničnej spolupráce ČR – SR, Fondu mikroprojektov s českým partnerom Rímsko-katolíckou farnosťou Morkovice s cieľom vytvorenia a propagácie tematickej trasy sakrálneho turizmu v Liptove a Severnej Morave. Projektom sa táto trasa navrhne a pilotne sprístupní verejnosti výletom s odborným výkladom o vybraných sakrálnych stavbách. Trasa bude trvalo prezentovaná na www.sakralnacesta.sk ako aj formou pútavej propagačnej brožúry. Projekt týmto zatraktívni súčasnú ponuku regiónu Liptov pre jeho návštevníkov. K realizácii projektu svojim nadšením výrazne prispel Mgr. Tomaga, farár z farnosti Okoličné, ktorý sa s podobným projektom stretáva na svojich cestách regiónmi Talianska a odkiaľ čerpal inśpiráciu predovšetkým na zriadenie múzea sakrálnych predmetov.

KONTAKT:
Jozef TOMAGA – Rímsko-katolícka farnosť Okoličné | E: jozeftomaga@libero.it|

Rímskokatolícka cirkev, farnosť Okoličné v partnerstve s Římskokatolická farnost Morkovice

implementuje projekt „Vytvorenie a propagácia tematickej trasy sakrálneho turizmu v Liptove a na Strednej Morave“

ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou, z finančných prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja „SPOLOČNE BEZ HRANÍC“, Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.