http://www.farnostokolicne.sk

Vložme dnes do našich modlitieb úmysel - "Sila starostlivosti. Ženy, ekonomika a obchodovanie s ľuďmi".

obchodovanie s ľudmi 2022

 8.Medzinárodný deň povedomia a modlitby za obete obchodovania s ľuďmi, ktorý sa v Cirkvi spája s dátumom 8. februára, dňom spomienky na sv. Jozefínu Bakhitu.

Pápež František vo svojej výzve pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána v nedeľu 6. februára uviedol:

„V utorok, na liturgickú spomienku sv. Jozefíny Bakhity, budeme sláviť Medzinárodný deň povedomia a modlitby za obete obchodovania s ľuďmi. Je to hlboká rana spôsobená hanebným presadzovaním ekonomických záujmov bez akejkoľvek úcty k človeku.

Toľko dievčat - vidíme ich na uliciach -, ktoré nie sú slobodné, sú otrokyňami obchodníkov s ľuďmi, ktorí ich posielajú „pracovať“, a ak neprinesú peniaze, ich zbijú. To sa dnes deje v našich mestách. Vážne sa nad tým zamyslime.

Tvárou v tvár týmto pohromám ľudstva vyjadrujem svoju bolesť a naliehavo žiadam tých, ktorí majú zodpovednosť, aby s rozhodnosťou konali na zabránenie vykorisťovaniu i ponižujúcim praktikám, ktoré postihujú najmä ženy a dievčatá.“

Pápež na Námestí sv. Petra pozdravil skupinu rehoľných sestier z medzinárodnej siete proti obchodovaniu s ľuďmi Talitha Kum, pôsobiacej od roku 2009.

Tvorí ju viac ako 3 000 zasvätených žien z rôznych komunít z celého sveta vrátane Slovenska, za podpory Medzinárodnej únie generálnych predstavených a v spolupráci s viacerými organizáciami.

Tohtoročná téma medzinárodného dňa povedomia a modlitby za obete znie „Sila starostlivosti. Ženy, ekonomika a obchodovanie s ľuďmi“. Nadväzuje na tému predchádzajúceho roka, keď sa začalo uvažovať o súvislosti medzi hospodárstvom a fenoménom obchodovania s ľuďmi.

V roku 2022 sú v centre úvah práve ženy, ako najviac postihnuté násilím obchodovania s ľuďmi. Ženy zároveň zohrávajú zásadnú úlohu v procese transformácie „ekonomiky vykorisťovania“ na „ekonomiku starostlivosti“, ako bolo zdôraznené v reflexii pri predchádzajúcom ročníku.

 
replica rolex